AdvDB_FT_AssignmentA_Schedule

Here is the presentation schedule for the full-time students.

Student Assignment_B_Topic
1 Group1 : Theo Mingorance + Thomas Lepercq : Google Spanner
2 Group2 : Louis Le Guen + Virgile Petermann : Graph Data in Neoj4 vs Oracle Databases
3 Group3 : Alan Dowley : Apache Kudu vs Apache Parquet
4 Group4 : Anthony Leonard : Amazon Athena
5 Group5 : Cian Porteous : Google Big Query
6 Group6 : Affan Ahmad Fahmi + Afsar Jalal : Columnar Databases for Big Data (e.g. HBase etc)
7 Group7 : Melody Chong Chen + Ege BilirĀ  :Processing streaming data using Kafka and others (a comparison)
8 Group8 : Manoj U. Pandey + Melbin Thomas : Cloudera Kudu
9 Group9 : DINESHKUMAR SAMUDI : Temporal / Point in Time Queries
10 Group10: Yunpeng Liu + Jordan Donnelly : The rise of MariaDB? Why has it happened? What next?
11 Group11: WangXiaoyan + Pingan Zhang : Spark vs Flink and whatever is next
12 Group12: YufeiSu + Deon Calawen : Comparing YogaByte Database with other Distributed Database solutions
13 Group13: Mohammed Luqman Khan : Azure ComosDB
14 Group14: Amazon Aurora
15 Group15: Storing and processing JSON in a Database
16 Group16: Impala vs Drill vs Dremel vs Google Big Query etc

Presentation Times

Tuesday 17th November : 14:05-14:45 : Group1 : Theo Mingorance + Thomas Lepercq
Tuesday 17th November : 14:50-15:30 : Group6 : Affan Ahmad Fahmi + Afsar Jalal
Tuesday 17th November : 15:35-16:00 : Group13: Mohammed Luqman Khan

Wednesday 18th November : 10:05-10:45 : Group11: WangXiaoyan + Pingan Zhang

Tuesday 24th November : 14:05-14:45 : Group2 : Louis Le Guen + Virgile Petermann
Tuesday 24th November : 14:50-15:30 : Group7 : Melody Chong Chen + Ege Bilir
Tuesday 24th November : 15:35-16:00 : Group3 : Alan Dowley

Wednesday 25th November : 10:00-10:30 : Group9 : DINESHKUMAR SAMUDIĀ 
Wednesday 25th November : 10:30-11:00 : Group5 : Cian Porteous

Tuesday 1st December : 14:05-14:45 : Group8 : Manoj U. Pandey + Melbin Thomas
Tuesday 1st December : 14:50-15:30 : Group10: Yunpeng Liu + Jordan Donnelly
Tuesday 1st December : 15:35-16:00 : Group4 : Anthony Leonard

Wednesday 2nd December : 10:05-10:45 : Group12: YufeiSu + Deon Calawen